Ebru Güzel ile "Eşikteki Çocuk"

SÖYLEŞİ

 

EŞİKTEKİ ÇOCUK!!!

Kırmızı Kedi Yayınları’ndan yeni çıkan “Eşikteki Çocuk: #tween” kitabında çocukluğun yitirilişine dikkatleri çeken Ebru Güzel, 12 Haziran Çarşamba günü Happy Nest Etiler’de konuğumuz oluyor.
Ebru Güzel, sosyal medya fenomeni haline getirilen ve daha çocukluğunu idrak edemeden "yetişkin"leştirilen çocuklar üzerine bir inceleme sunuyor. Eşikteki Çocuk #tween, sosyal medyada çocukluğun yitişini konu ediniyor…

Son yılların, kolay çözüm yollarından birisi "sosyal medya" üzerinden para kazanmak ve kariyer yapmak… Elbette bunun önünde bir engel yok, ancak konu "çocuklar" odağına alındığında birçok soru ve sorun beraberinde geliyor. "Yetişkin" kıyafetleriyle paylaşım yapan/yaptırılan kız çocukları ve bunu "normalleştiren" ebeveynler ile markalar. Toplumun kendilerine yüklediği bütün rolleri, "çaresiz" benimsemek durumunda kalan henüz ortaokul çağındaki çocuklar bunu artık fazlasıyla kanıksamış ve deyim yerindeyse kendilerine verilen görevi, biçilen rolü yerine getirmekteler. Ancak meseleye biraz daha yakından bakıp, fotoğraflara "zoom" yaptığımızda arka plandaki korkutucu durum, alınan "like"ların bugün nasıl bir hasara yol açtığını ve ileride nelere sebep olacağının göstergesi…

Ebru Güzel, 12 Haziran’da ebeveynler ve eğitmenlerle Eşikteki Çocuk #tween adlı incelemesinde aktardığı şöhret şekerine bulanık paylaşımlarla #tween(s) kuşağını ve onların çocukluğunun yitişini irdeliyor.

Türkiye’de ilk olarak “tween” kavramı üzerinden kitap yazan Ebru Güzel ile gerçekleşecek söyleşi için kayıt yaptırmayı unutmayın!

 

ETİLER

12 Haziran Çarşamba, 11:00-13:00