Çocuk Yogası (+4 yaş)

ÇOCUK YOGASI (+4 Yaş)


 

Hikâyeler, oyunlarla dolu eğlenceli bir yoga macerasına çıkıyoruz!


Melis Harika Küpe eğitmenliğindeki bu etkinliğimizde yoga duruşlarının, öğretici ve eğlenceli hikâyeler eşliğinde, nefes farkındalığı çalışmaları ve yaratıcı takım oyunları ile bir arada olduğu yoga’nın en eğlenceli halini miniklerimizle keşfediyoruz.

 

ÇOCUK YOGASININ FAYDALARI

·      Çocuk yogası; fiziksel, zihinsel ve ruhsal sağlık konusunda birçok fayda sağlarken, çocuklarımızın yaratıcılığını geliştirerek; uyum, birlik ve sosyal etkileşim becerilerini arttırır.

·      Yoga duruşları; hikâyeler içinde keyifli bir şekilde uygulanarak çocuklarımızın nefes farkındalığı, sağlıklı duruş, koordinasyon, denge ve odaklanma becerilerini geliştirir. Nefes dengeleyici-düzenleyici uygulamalar, oyunsu bir biçimde çalışmanın içinde yer alır.

·      Hafıza güçlendiren ve farklı bakış açıları konusunda fayda sağlayan yaratıcı takım oyunları; çocuklarımızın kendini ifade etme becerilerini ve birlik bilincini geliştirir. Çocuklarımızın, beden-zihin ve hisler bütünlüğü ile kendilerini keşfetmelerini sağlayarak, kendi yolculuklarında bu temel ile ilerlemelerine yardımcı olur.

 

ETİLER

19 Haziran Çarşamba, 11:00-12:00  (+4 Yaş)

 

MELİS HARİKA KÜPE

Küçük yaşlarda Jimnastik, Aikido ve Sahne Sanatları ile başladığı beden-zihin-his bütünlüğü odaklı çalışmaların katkısıyla, ilerleyen süreçte Doğu öğretilerini araştırmaya yoğunlaşan Melis Harika Küpe, Ortaokul ve Lise eğitimini Özel Ayazağa Işık Lisesi'nde tamamladıktan sonra, İstanbul Ticaret Üniversitesi'ni bitirmiştir.

Üniversite bitimi 2008’de, Reiki ve Meditasyon çalışmalarına başladı. Bu süreçte, Oyunculuk ve Yönetmen Asistanlığı ile başlayan kariyeri; Muhabir-Editör, Metin Yazarı, Seslendirmen, Proje ve Etkinlik Koordinatörü, Yapım Koordinatörü olarak devam etti. Yıllar içinde Türkiye’yi dolaşarak, insan hikâyelerini kaleme aldığı kültür-sanat projelerinde yer aldı. Aynı zamanda, ülke genelindeki çocukların yeteneklerini desteklemeye yönelik çocuk programları yaptı. Performans Sahneleme Teknikleri (Mekanik Oyunculuk) üzerine çalışmalarda bulundu. Hareket ve zihnin bütünlüğünü araştırmaya yoğunlaştığı dönemde,  farklı Meditasyon çalışmaları sayesinde Yoga ile tanıştı. Yoga ve Meditasyon deneyimlerinin hayatına olan katkılarını gördükten sonra, Eğitmenlik yolculuğu başladı. Eğitmenlik döneminde yabancı kaynaklı yoga metinlerinin çevirilerini yaptı.

Eğitmenlik alanları; Hatha(Klasik) Yoga, Yin Yoga, Çocuk Yogası ve Meditasyon Teknikleri üzerinedir. Mandala Sanatı alanındaki çalışmalarını çocuklarla çalışarak ve yetişkinler için Mandala Meditasyon atölyeleri düzenleyerek sürdürmektedir. Atölye çalışmaları; “İç ve Dış Alan Farkındalığı” (İstanbul Zihin Günleri, İtü Maçka) ve “Dişil&Eril Enerji ile Denge” atölyeleri (İstanbul-İzmir). Eğitimlerini çeşitli alanlarda edindiği deneyimlerle harmanlayarak farklı teknikler oluşturmaya ve atölye çalışmalarımda uygulamaya devam etmektedir.