AİKİDO ATÖLYESİ

AİKİDO ATÖLYESİ

Atakan Utku eğitiminde, çocuklarımızın zihinsel ve bedensel gelişimlerini destekleyen Aikido atölyelerimiz devam ediyor. 6-9 yaş grubu çocuklar için oluşturduğumuz Aikido atölyelerinde özünde şiddetten kaçınma olan bir disiplin, çocuklara yaşadıkları çatışmaları olumlu ve yaratıcı biçimlerde çözme becerisi kazandırılıyor.

AİKİDO NEDİR? 

Aikido, yirminci yüzyılın başında O’Sensei (Büyük Öğretmen) diye de anılan Moriheu Ueshiba tarafından geliştirilmiş, Japonya kökenli bir savaş sanatıdır. Teknik gelişimi bazı savaş sanatlarına kıyasla yeni de olsa, düşünsel temelinde Uzakdoğu’nun binlerce yıllık felsefi birikimi vardır.  

Aikido kelimesi Japon yazı dilindeki üç karakterin bir araya gelmesiyle oluşmuştur: 

 

Ai: Ahenk, uyum 

Ki: Enerji, ruh (Dünyayı ve evreni oluşturan enerji) 

Do: Yol, disiplin, öğreti 

demektir.  

 

Aikido teknikleri eşli olarak çalışılır. Olası atak durumlarına karşı neler yapılabileceği pek çok kez tekrar edilir. 

 

AİKİDO ÇOCUKLARIN GELİŞİMİNİ NASIL DESTEKLER? 

  • Çocuklar Aikido yapabilmek için önce zihinlerini kullanmaları gerektiğini öğrenirler. Aikido bilişsel beceri gerektirir, bu beceriyi geliştirir.  
  • Aikido yaparken zihinlerini ve bedenlerini uyum içinde kullanmaya gayret ederler.
  • Aikido yapılan ortamda nezaket ve saygı dolu bir hava hâkimdir. Çocuklar öncelikle böyle bir ortamda çalışmayı ve bu ortamın doğal bir parçası olmayı öğrenirler. 
  • Minder üstünde çatışma durumlarının üstesinden gelerek başarma duygusunu yaşayan çocuklar, minder dışındaki zorlayıcı durumlara karşı da kendilerini hazır hissederler.  
  • Çatışmadan kaçamayacaklarını fark ettiklerinde, karşılarındakine zarar vermeden kendilerini korumayı öğrenirler. 
  • İşbirliğiyle öğrenen çocuklar güçlü arkadaşlıklara sahip olurlar. 
  • Güç kullanmanın neredeyse gereksiz olduğu bu karar verme sürecinde zaaflarını, güçlü yönlerini tanıyan çocuklar, gelişmiş bir farkındalık düzeyine sahip olurlar. Farkındalık, değişimin ve ilerlemenin ilk adımıdır. 
  • Özünde şiddetten kaçınma olan bir disiplin, çocuklara yaşadıkları çatışmaları olumlu ve yaratıcı biçimlerde çözme becerisi kazandırır. Çatışmadan mümkün olduğunca kaçınmak, kaçınılamayan durumlarda krizi barışçıl yöntemlerle idare etmek, özellikle çocuklar için önemli bir beceridir. Başarıyla yönetilen her çatışma, çatışmaya taraf olan herkese gelişmek, öğrenmek için önemli bir fırsat sunar. Kazanılan bu beceriler, kaygının sağlıksız bir düzeye gelmesine engel olur. Bunları düşünürken kaygının çocuklardaki temel problemlerden biri olduğunu da unutmamak gerekir.   

ATAKAN UTKU

Atakan Utku, İzmir doğumludur. İstanbul Üniversitesi’nde Tarih, Haliç Üniversitesi’nde İşletme eğitimi aldı. 2002 yılında başladığı Akademi İstanbul, İletişim ve Halkla İlişkiler Bölümü’nü 2004’te tamamladı.

Profesyonel iş yaşamına eğitim ve danışmanlık sektöründe değişik kademelerde çalışarak başlayan Atakan Utku, iletişim ve halkla ilişkiler alanında da proje yöneticiliği ve proje danışmanlığı yaptı.

2000 yılında başladığı Aikido ile 2003 yılında profesyonel anlamda ilgilenmeye başlayan Utku, anlaşılabilir, dinamik, pedagojik ve uyumlu bir tarzla yapılan Aikido’nun dünyadaki en önemli temsilcilerinden Christian Tissier’nin (Aikikai 7.Dan Shihan) Aikido tarzını benimsedi.

Bu anlayışla 2003 yılında Ki-Musubi Aikido Platformu’nun kuruluşunda yer aldı. 2002 yılından itibaren her yıl yurt içinde ve yurt dışında düzenli eğitim ve seminerlere katılan Atakan Utku, Ki-Musubi’nin faaliyetleri kapsamında Türkiye’de düzenlenen uluslararası organizasyonlarda da görev aldı. 2008 yılında Ki-Musubi Aikido Platformu’nun “Genel Direktör’lüğü” görevine geldi.

Siyah Kemer Dereceleri

Siyah Kemer 1. Dan (Shodan) : Fransa, Paris 2003

Siyah Kemer 2. Dan (Nidan) : Fransa, Nice 2006

Siyah Kemer 3. Dan (Sandan) : Fransa, Paris 2009

Siyah Kemer 4.Dan (Yondan) : Fransa, Paris 2012

Atakan Utku, Aikido eğitmenliğine 2003 yılında,  yetişkin ve çocuk gruplarına verdiği derslerle başladı. Dinamik ve pedagojik anlayışla yapılan Aikido’nun Türkiye’de tanınmasını hedefleyen Utku, İstanbul’un seçkin okullarında ve Ki-Musubi dojolarında öğrencileriyle yaptığı çalışmalarda bu yaklaşımını aktarmaya çalışmaktadır. Bu ortak anlayışı benimseyen başta Japonya, Fransa, Hollanda, Almanya ve İtalya’daki Aikido grupları ve eğitmenleriyle çeşitli periyotlarla bir araya gelen Utku, Polonya, Bulgaristan, Lübnan, Dubai ve Azerbaycan’daki aikido gruplarıyla da çalışmalar yürütmektedir.

Atakan Utku, Ki-Musubi Aikido Platformu Genel Direktörü ve Baş Eğitmeni olarak görev yapmakta ve aynı zamanda Christian Tissier’in (7.Dan Aikikai Shihan) Türkiye temsilciliği görevini yürütmektedir.

Bu kapsamda Ki-Musubi Aikido Platformu’na bağlı;

Zincirlikuyu Merkez Dojo’da

Kemerburgaz Dojo’da

Hisar Okulları’nda

Pinokyo Işıl Okulları’nda

Açı Okulları’nda derslerine devam etmektedir.

Atakan Utku, kendisine bağlı olarak çalışan Ki-Musubi İzmir ve Mersin Dojoları’nda ve son 3 yıldır da Fransa’nın başkenti Paris’te seminerler vermektedir. Ayrıca Türkiye’nin önde gelen kurum ve kuruluşlarında seminerler ve özel eğitim programları uygulamaktadır.

Galeri